Karı Çor Tigin Yazıtı Hakkında

Çin’in Eski Başkenti Chang’an’da (Xi’an’da) Ötüken Uygur Kağanlığı Dönemi Prenslerinden Karı Çor Tigin Adına Hazırlanmış Çince – Türkçe (Köktürk) Harfli Uygurca Bir Yazıt Bulundu.

Yazıttan Edinilen Bilgilere Göre Karı Çor Tigin Uygurların Yaglakar Sülalesinden, Çabış Tigin’in Oğlu, Kan Tutuk’un Yeğeni, Bögü Bilge Tengri Kan’ın Küçük Kardeşidir.

O, T’ang İmparatoru Tai Tsung (Dài Zong) Zamanında (794 Yılının Beşinci Ayında) Ülke İçinde Baş Gösteren İsyanları Bastırmak Amacıyla Chang’an’a / Xi’an’a Gelip İmparatorluk Ordusuna “Sol Kuvvetler Komutanı” Olarak Katılır.

Karı Çor Tigin, Henüz 20 Yaşında İken 20 Mayıs 795 Tarihinde Xi’an’da Hastalanıp Ölür.

T’ang İmparatoru Tai Tsung / Dài Zong Onun Adına Bugün Xi’an’ın 10 km Güneybatısında Bulunan Zhang Du Yuan Bölgesi’nde Bir Anıt Mezar Yaptırır ve Üzerine Çince ve Türkçe Metinlerden Oluşan Bir Yazıt Koydurur.

İki Bölümden Oluşan Yazıtın Köktürk Harfli Uygurca Bölümünde 17 Satır Bulunmaktadır.

Bu Bölümde Karı Çor Tigin’in Soy Kökü ve Kim Olduğu Hakkında Bilgi Verilir ve Onun Adına T’ang / Çin İmparatorunun Anıt Mezar Yaptırdığı ve 7 Haziran 795 Tarihinde Ölüm Töreni Düzenlettiği Belirtilir.

Yazıtın Çince Bölümünde İse (Köktürk) Harfli Bölümdeki Bilgilerin Paralelinde Cümlelere Yer Verilerek T’ang İmparatoru Dài Zong’un Kendi Emrinde Komutan Olarak Görev Yapan Uygur Prensi Karı Çor Tigin’in Ölümünden Duyduğu Üzüntü Dile Getirilir.

Halen Xi’an’daki Tang West Market Museum’da Sergilenen Karı Çor Tigin Yazıtı, Çinlilerle Türkler (Uygurlar) Arasındaki Tarihi Dostluk İlişkisini Yansıtması ve Çift Dilli Bir Yazıt Olması Bakımından Büyük Önem Taşır.

Yorumla