Çİftsesli Damgalar

Göktürkçe Alfabesindeki Çift Sesli Damgalar

Türk Orhun (Göktürk, Göktürkçe) alfabesinde 9 adet çiftsesli damga(harf) bulunmaktadır. Bu harflerin özelliği iki sesin bir araya gelmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken yer yan yana gelen 2 sesin tek bir sembolle gösterilmesidir. Ancak okunurken yine iki ses varmış gibi okunur. Bu 9 tane damgayı sıralarsak:

  1. İÇ
  2. IK veya KI
  3. LD veya LT
  4. ND veya NT
  5. NG (Genizcil N sesi)
  6. NY
  7. OK veya UK
  8. ÖK veya ÜK

Bu 9 damgayı örnekleriyle birlikte yukarıdaki bölümde görebilirsiniz.

Atalarımız Göktürkçe’yi daha önce doğada bulunan taşların üzerlerine yazmışlardır. Orhun Yazıtları ve daha birçok yazıt Göktürk Alfabesi damgalarıyla birlikte bize miras kalmıştır. Çiftsesli damgaların yazarken kolaylık sağladığını ve taşların üzerine yazarken enerji kaybını önlediğini düşünüyorum.

Eğer siz Göktürk damgalığını öğrenirken damgalik.com’daki sıraya uyduysanız yani ilk olarak sesli harfleri, ikinci sırada sessiz harfleri ve son olarak çift sesli harfleri öğrendiyseniz artık Göktürk alfabesi ile Türkçe yazabiliyor anlayabiliyorsunuz demektir.

DEVAM EDİYORUZ..

Yolun burasına geldiğiniz için sizi tebrik ederiz. Artık bitirme zamanı değil başlama zamanı Türk Orhun alfabesini öğrendiğiniz için sevinmelisiniz.  

Damgalik.com Facebook Sayfamızda her gün düzenlik bir biçimde Göktürk alfabesi ile yazılmış gönderiler paylaşmaktayız. Sizin de bize katılmanızı ve birlikte gönderileri çevirmeyi teklif ediyoruz. Facebook’ta yapacağınız her beğeni ve yorumun Türk Orhun Göktürk alfabesini ileriye taşıyacağını söyleyebiliriz. Eğer facebook kullanmıyorsanız sitemizdeki alıştırmalar bölümünden alıştırmaları çözebilirsiniz.  

Devam edin. Yürü yürü bu yol şeref zafer yolu. 2017 – Damgalik.com Tüm Hakları Saklıdır